Canotajul mai aduce un argint la Olimpiadă, iar România are 6 medalii

0
48

Ionela Cozmiuc şi Gianina van Groningen au câştigat medalia de argint în proba de dublu vâsle categorie uşoară din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Cele două sportive tricolore au fost cronometrate cu timpul 6:48.78. Aurul a fost cucerit de Marea Britanie, iar pe locul trei s-a clasat Grecia.

România are 6 medalii la Olimpiada de la Paris: 2 de aur (David Popovici la înot 200 de metri liber, Florin Enache şi Andrei Cornea la canotaj, dublu vâsle), 3 de argint (Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la canotaj, dublu rame, Simona Radiş şi Ancuţa Bondar, canotaj, dublu vâsle, Ionela Cozmiuc şi Gianina van Groningen, canotaj, dublu vâsle, categorie uşoară) şi 1 de argint (David Popovici, înot, 100 de metri liber).