Copa America: Uruguay – Columbia, a doua semifinală

0
34

Fără Vinicius, suspendat, Brazilia a fost eliminată de Uruguay, în cel mai atractiv meci din sferturile Copa America, la Las Vegas. A fost după 0-0 după 90 de minute şi 4-2 pentru naţionala “celeste” la loviturile de departajare. Uruguay a jucat în inferioritate numerică din minutul 74, după ce Nandez a fost eliminat. La penalty-uri, pentru echipa lui Bielsa au transformat: Valverde, Bentancur, Arrascaeta şi Ugarte şi a ratat Gimenez, iar pentru Selecao au marcat Pereira şi Martinelli şi au ratat Eder Militao şi Douglas Ruiz.

În ultimul sfert de finală, la Phoenix, Columbia a zdrobit, scor 5-0, naţionala Panama, goluri marcate de: Jhon Cordoba (8), James Rodriguez (15 – penalty), Luis Diaz (41), Richard Rios (70), Miguel Borja (90+4).

Uruguay – Columbia şi Argentina – Canada sunt semifinalele Copa America.