Răzvan Lucescu a cucerit titlul în Grecia cu PAOK

0
367

După ce a câştigat campionatul în 2019 cu PAOK, aducând titlul pe Toumba după 34 de ani, Răzvan Lucescu a recidivat în acest sezon, declanşând nebunia în toată provincia Macedonia. Înaintea ultimei etape din Super League, PAOK avea 2 puncte avans faţă de AEK, echipă care sărbătoreşte centenarul, şi a reuşit să-şi păstreze ecartul, câştigând derby-ul local cu Aris Salonic, în deplasare, scor 2-1.  Brandon Thomas a deschis scorul pentru PAOK în derby-ul oraşului Salonic, Loren Moron a egalat pentru Aris imediat după pauză, dar brazilianul Taison, antrenat şi de Mircea Lucescu la Şahtior, a readus în avantaj echipa lui Lucescu în minutul 62. PAOK a rămas în zece din minutul 78, când Michailidis a fost eliminat, dar PAOK a rezistat, s-a impus cu 2-1 şi a cucerit titlul în Grecia, cu 80 de puncte, cu 2 puncte peste AEK. Este al patrulea titlu din istoria alb-negrilor, Răzvan Lucescu aducând două dintre ele şi devenind un adevărat monument pentru istoria clubului.

“Vreau să le mulțumesc tuturor fanilor noștri. Sprijinul lor imens ne-a ajutat pe durata întregului sezon. E un titlu diferit față de precedentul. Am jucat multe meciuri, munca depusă a fost fantastică. Am avut o mentalitate de luptători. Cred că e cel mai dificil trofeu din cariera mea”, a spus Răzvan Lucescu la final, după ce a fost implicat într-un scandal cu fanii lui Aris, pe care i-a provocat prin anumite gesturi. Fanii lui PAOK n-au avut voie să asiste la meciul din fieful rivalei, dar au celebrat titlul pe străzile din Salonic şi la arena proprie, “Toumba”.