Sferturile Europa League: Liverpool şi Milan, eliminate, Leverkusen rămâne invincibilă

0
144

Principalele favorite la câştigarea Europa League, Liverpool şi AC Milan, au fost eliminate în sferturi de formaţii italiene. “Cormoranii” s-au impus în returul cu Atalanta, dar nu au putut remonta dezavantajul din tur, în timp ce “diavolii” au pierdut şi returul derby-ului cu AS Roma, deşi au jucat o oră în superioritate numerică, după eliminarea lui Celik. Leverkusen a evitat din nou pe final înfrângerea şi a ajuns la 44 de meciuri la rând fără înfrângere în toate competiţiile, rămânând şi în cursă pentru “triplă”. Marseille s-a calificat dramatic, la penalty-uri, în faţa Benficăi.

Sferturile Europa League, retur:

Atalanta Bergamo – Liverpool 0-1 A marcat: Salah 7 – penalty. În tur: 3-0.
Olympique Marseille – Benfica Lisabona 1-0, după prelungiri; 4-2, la loviturile de departajare. A marcat: Moumbagna 80. La penalty-uri au marcat: Correa, Kondogbia, Balerdi, Luis Henrique / Orkun, Otamendi şi au ratat: Di Maria şi Antonio Silva de la oaspeţi. În tur: 1-2.
AS Roma – AC Milan 2-1 Au marcat: Mancini 12, Dybala 22 / Gabbia 86. În tur: 1-0.
West Ham United – Bayer Leverkusen 1-1 Au marcat: Antonio 13 / Frimpong 89. În tur: 0-2.

Semifinale: Olympique Marseille – Atalanta Bergamo, AS Roma – Bayer Leverkusen.

Semifinalele vor avea loc pe 2 şi 9 mai, iar finala va avea loc pe 22 mai, pe Dublin Arena.