Premier League: Liverpool se împuşcă în picioare!

0
202

În prima repriză a partidei cu Manchester United pe Old Traffor, Liverpool a făcut legea luând conducerea prin Luis Diaz (min. 23), pe momentul doi al unei lovituri de colţ. A ratat apoi la exasperare majorarea scorului prin Salah (min. 34, 37), Darwin Nunez (min. 35) ş.a.m.d., scorul la pauză nereflectând nici pe departe ceea ce se petrecuse pe teren. Manchester United a fost ţinută sub o presiune exasperantă, neexpediind niciun şut la poarta lui Kelleher. La reluare (min. 50) Bruno Fernandes a profitat de o pasă neglijentă a fundaşului central Quansah, pe zona centrală şi a trimis balonul de la centrul terenului în poarta părăsită de portarul celor de la Liverpool. Şirul ratărilor oamenilor lui Jurgen Klopp a continuat prin acelaşi Nunez (min. 55) bine servit de Luis Diaz. Dar cine n-a ratat? Şi dacă Liverpool n-a marcat a făcut-o Manchester United prin Kobbie Mainoo care a expediat un şut în colţul lung al lui Kelleher. Cu spatele la zid oamenii lui Jurgen Klopp au reuşit o egalare din penalty prin Mohamed Salah, în urma unei intervenţii tardive a fundaşului Aaron Wan Bissaka asupra lui Hervey Elliot în suprafaţa de pedeapsă. Prelungirea de 7 minute a partidei n-a adus nimic nou şi remiza dezavantajează pe Liverpool, acum la egalitate cu Arsenal 71p şi un punct avans faţă de Manchester City. O partidă pe care a avut-o la îndemână, prost gestionată, s-a încheiat la egalitate (2-2).