![](https://cvlpress.ro/wp-content/uploads/2024/03/jandarmi-plantare-280x210.jpg)
Prin această iniţiativă se promovează regenerarea mediului înconjurător şi diminuarea dezechilibrului generat de defrişările masive. Fiind parte a comunităţii, implicarea noastră este firească şi încurajăm cât mai mulţi voluntari să participe la astfel de acţiuni. De-a lungul timpului, jandarmii doljeni s-au alăturat unor campanii importante de protejarea mediului înconjurător , precum „România prinde rădăcini” , „Ora Pământului’’, „Plantăm fapte bune în România” sau „Plantăm, protejăm, iubim natura”. Protejarea naturii face parte din activităţile noastre”, a precizat col. Ionuţ Ţapu, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Dolj.