Leverkusen, calificare dramatică în sferturile Europa League

0
206

Bayer Leverkusen era condusă cu 2-1 în minutul 90+3 al returului cu Qarabag, din optimile Europa League, dar s-a calificat dramatic în sferturi. La fel ca în tur, când a fost condus cu 2-0 şi a terminat 2-2, liderul din Bundesliga a fost condus cu 2-0 şi acasă de formaţia azeră, goluri Zoubir (59), fost jucător al Petrolului, şi Juninho (68), al doilea gol fiind marcat în inferioritate numerică de oaspeţi. Echipa antrenată de Xabi Alonso a revenit prin Frimpong (72), şi dubla lui Schick (90+3, 90+8) şi a ajuns la 37 de meciuri fără eşec în toate competiţiile. “Farmaciştii” sunt în sferturile Europa League, în semifinalele Cupei Germaniei şi lideri în Bundesliga, la 10 puncte în faţa lui Bayern, cu 9 etape rămase de disputat.

Liverpool s-a distrat şi în retur cu Sparta Praga, “cormoranii” având 4-0 după un sfert de oră. Tragerile la sorţi ale sferturilor de finală şi semifinalelor vor avea loc azi, la Nyon.

Glasgow Rangers – Benfica Lisabona 0-1 A marcat: Rafa Silva 67. În tur: 2-2.
Slavia Praga – AC Milan 1-3 Au marcat: Jurasek 84 / Pulisic 33, Loftus-Cheek 36, Rafael Leao 45+6. În tur: 2-4.
Villarreal – Olympique Marseille 3-1 Au marcat: Capoue 32, Soerloth 55, Mosquera 86 / Clauss 90+4. În tur: 0-4.
West Ham United – SC Freiburg 5-0 Au marcat: Lucas Paqueta 9, Bowen 32, Cresswell 52, Kudus 77, 85. În tur: 0-1.
Atalanta Bergamo – Sporting Lisabona 2-1 Au marcat: Lookman 46, Scamacca 59 / Pedro Goncalves 33. În tur: 1-1.
Bayer Leverkusen – Qarabag FK 3-2 Au marcat: Frimpong 72,  Schick 90+3, 90+8 / Zoubir 59, Juninho 68. În tur: 2-2.
Brighton – AS Roma 1-0 A marcat: Welbeck 37. În tur: 0-4.
Liverpool – Sparta Praga 6-1 Au marcat: Darwin Nunez 7, Clark 8, Salah 10, Gakpo 14, 55,  Szoboszlai 48 / Birmancevic 42. În tur: 4-1.