România, învinsă şi de Spania, la Eurohandbal

0
163

Naţionala României a fost învinsă, la Mannheim, de Spania, cu 36-24 (17-12) într-un meci din Grupa B a Campionatului European de handbal masculin din Germania. Tricolorii au rezistat ritmului impus de iberici numai în primul sfert de oră, după ce în duelul cu Austria au jucat o repriză de la egal la egal cu adversarii. România are două eşecuri deja la Eurohandbal, în timp ce Spania, surclasată la zece goluri de Croaţia, a obţinut prima victorie la Euro.
În cealaltă partidă a grupei, Croaţia – Austria 28-28. Croaţia şi Austria au 3 puncte, Spania două puncte, iar România, niciunul. Marţi 16 ianuarie sunt programate ultimele partide din grupă, Croaţia – România (19:00, la Mannheim) şi Spania – Austria (21:30, la Mannheim).

După egalul surprinzător al Norvegiei cu Feroe, Franța, campioana olimpică, a remizat contra Elveției, scor 26-26, în Grupa A. Alte rezultatele înregistrate duminică: Grupa A: Macedonia – Germania 25-34; Grupa C: Serbia – Ungaria 27-28, Muntenegru – Islanda 30-31.