Atletico Madrid, egalată in extremis de Getafe

0
168

Atletico Madrid a jucat mai bine de o oră în inferioritate numerică cu Getafe, pe teren propriu, în etapa a 18-a din La Liga, iar meciul s-a terminat 3-3, deși echipa lui Diego Simeone conducea cu 3-1 în minutul 87. În minutul 38, muntenegreanul Savic, unul dintre cei mai duri stoperi din lume, a fost eliminat, dar peste câteva minute Atletico a deschis scorul prin Griezmann (44), desemnat jucătorul sezonului în La Liga. El a ajuns la un total de 173 de goluri marcate pentru echipa madrilenă, egalându-l pe Luis Aragonés.

Getafe a egalat prin Mayoral (53), dar Atletico a mai înscris două goluri prin Morata (’63) și Griezmann (’69, penalty). Numai că formaţia de la periferia Madridului a egalat într-un final dramatic, prin Rodriguez (’87) și Mayoral (’90+3, penalty). Atletico Madrid este pe locul 3, la egalitate cu Barcelona, ambele cu 35 de puncte, depăşite de liderul Girona (44p) şi de Real Madrid (42p).