Italia, Cehia şi Slovenia s-au calificat la EURO 2024

0
214

Un fault clar în careul Italiei, asupra lui Mudryk, văzut de toată planeta şi probabil şi de centralul Gil Manzano şi de cei de la VAR, dar pur şi simplu ignorat, în minutul 90+3, a lăsat Ucraina acasă, în timp ce Squadra Azzurra va avea ocazia de a-şi apăra titlul continental.

Moldova n-a avut nicio şansă la Olomouc, unde avea nevoie de victorie în faţa Cehiei pentru a merge în premieră la un turneu final, mai ales după ce Babaglo a fost eliminat, în debutul părţii secunde. Din “Echipa ţării”  au făcut parte şi Răilean (Chindia), Raţă (FC Voluntari), Damaşcan (Sepsi), Cojocaru (Chindia) şi Cojocari (Unirea Slobozia).

Selecţionerul Cehiei, Jaroslav Silhavy, şi-a anunţat demisia după calificarea la Euro, spunând că decizia a fost luată înainte de meci. Naţionala Cehiei a fost afectată de un scandal înaintea meciului cu Moldova, Coufal (West Ham United), Brabec (Aris Salonic) şi Kuchta (Sparta Praga) fiind excluşi din lot după ce au petrecut într-un club.

Slovenia, cu Jasmin Kurtic pe teren numai în prelungirile meciului cu Kazahstan, s-a calificat la Euro 2024, nu fără emoţii, la 1-1 oaspeţii ratând câteva ocazii mari.

Rezultatele de luni:
Grupa C: Macedonia de Nord – Anglia 1-1 Au marcat: Bardhi 41 / Kane 59.
Ucraina – Italia 0-0
Clasament: 1 Anglia 20p, 2 Italia 14p, 3 Ucraina 14p, 4 Macedonia de Nord 8p, 5 Malta 0p.

Grupa E: Albania – Insulele Feroe 0-0
Cehia – Moldova 3-0 Au marcat: Doudera 14, Chory 72, Soucek 90.
Clasament: 1 Albania15p, 2 Cehia 15p, 3 Polonia 11p, 4 Moldova 10p, 5 Feroe 2p.

Grupa H: Irlanda de Nord – Danemarca 2-0 Au marcat: Price 60, Charles 82.
San Marino – Finlanda 1-2 Au marcat: Berardi 90+7 – penalty / Soiri 50, 58.
Slovenia – Kazahstan 2-1 Au marcat: Sesko 41, Verbic 86 / Orazov 48.
Clasament: 1 Danemarca 22p, 2 Slovenia 22p, 3 Kazahstan 18p, 4 Finlanda 18p, 5 Irlanda de Nord 9p, 6 San Marino 0p.