România a încheiat Euro U21 fără gol marcat

0
256

Echipa naţională U21 a României a remizat, scor 0-0, contra Croaţiei, în ultimul meci al tricolorilor din grupa A a Campionatului European de tineret. Portarul Târnovanu a fost cel mai bun jucător de pe teren, ferind România de al treilea eşec prin intervenţiile sale. Echipa României încheie astfel competiţia pe ultimul loc în grupă şi fără gol marcat. Emil Săndoi a folosit formula: Târnovanu – Pantea, Racoviţan, Dican, Ţicu – Işfan (Miculescu 89), Dr. Albu, Lixandru – L. Munteanu (Mazilu 74), Markovic (Bîrligea 46), Oct. Popescu (Petrila 60).

În celălalt meci din grupa B, Spania – Ucraina 2-2. Spania a câştiat grupa B, cu 7 puncte, urmată de Ucraina, tot 7 puncte, ambele fiind calificate în sferturi. Pe locul 3 a fost Croaţia, 1 puncte, iar ultima a fost România, 1 punct.

În grupa A, ultimele meciuri: Georgia – Olanda 1-1, Portugalia – Belgia 2-1. Clasament: 1. Georgia 5 puncte, 2. Portugalia 4 puncte, 3. Olanda 3 puncte, 4. Belgia 2 puncte. Se cunoaşte deocamdată un meci din sferturi: Anglia – Portugalia.