Djokovic şi Ruud, în ultimul act la Roland Garros

0
543

Sârbul Novak Djokovic şi norvegianul Casper Ruud vor disputa, duminică, de la ora 16, finala de anul acesta de la Roland Garros, al doilea turneu de Mare Şlem al anului.

Sârbul Novak Djokovic, locul 3 ATP, a profitat  de accidentarea liderului mondial, spaniolul Carlos Alcaraz, şi s-a calificat în ultimul act, fiind la un pas de titlul 23 de Mare Şlem, un record. În semifinale, Alcaraz s-a accidentat la coapsă, la 1-1 la seturi şi 1-1 în setul al treilea, iar Djokovic s-a impus cu 6-3, 5-7, 6-1, 6-1, în trei ore şi 23 de minute.

Casper Ruud (24 de ani, nr 4 ATP) s-a impus în două ore şi nouă minute, scor 6-3, 6-4, 6-0, contra germanului Alexander Zverev (26 de ani, nr 27 ATP). Norvegianul se află la a treia finală de Mare Şlem şi a doua consecutivă la Roland Garros, anul trecut pierzând în 3 seturi la Nadal.

Djokovic are 4-0 în meciurile directe cu Ruud, în faţa căruia nu a pierdut niciun set şi pe care l-a bătut de două ori pe zgură, la Roma, în 2020 şi 2022, de fiecare dată în semifinale. Finala feminină se joacă azi, de la ora 16, între poloneza Iga Swiatek şi Karolina Muchova, din Cehia.