Napoli a savurat încă un succes contra rivalei Juventus

0
357

Napoli şi-a încununat sezonul celui de-al treilea scudetto din istorie cu o dublă victorie antologică împotriva marii rivale, Juventus, şi a făcut uitată rapid eliminarea din sferturile Champions League. După ce în tur, în ianuarie, a zdrobit-o pe Juve, pe “Diego Maradona”, cu 5-1, trupa lui Spalletti a câştigat cum nu se putea mai frumos în deplasare contra celei mai dispreţuite echipe de către fanii napoletani. Raspadori a marcat în prelungiri pentru un succes cu 1-0 al lui Napoli, care poate deveni campioană chiar etapa viitoare. Formaţia din sudul Italiei a ajuns la 78 de puncte după 31 de etape şi are 17 în plus faţă de a doua clasată, Lazio. Sâmbătă, de la ora 16, Napoli are meci acasă cu Salernitana, în timp ce Lazio joacă duminică, de la ora 13.30, pe San Siro, cu Inter. O victorie a lui Napoli acompaniat de o remiză a lui Lazio aduce al treilea scudetto din istorie pentru partenopei.

Alte rezultatele de duminică în Serie A: Empoli – Inter Milano 0-3 (Lukaku 48, 76, Lautaro Martinez 88); Monza – AC Fiorentina 3-2 (Biraghi 26 autogol, Mota 43, Pesina 59 penalti / Kouame 8, Saponara 13); Udinese – Cremonese 3-0 (Samardzic 2, Perez 27, Success 36); AC Milan – Lecce 2-0 (Rafael Leao 40, 74).