Baschetbaliştii Craiovei, învinşi în primul meci al seriei cu Clujul

0
517

În primul meci al sferturilor de finală din play-off-ul Ligii Naţionale, SCM Universitatea Craiova a fost greu răpusă în deplasare de campioana en-titre, U BT Cluj Napoca, scor 86-81. Suspansul s-a menţinut până la ultima posesie, Craiova oferind o replică solidă echipei care a terminat pe locul secund sezonul regulat. Au jucat pentru SCMU Craiova: Palmi 22 de puncte, Edwards 19, Nikolic 14, Mijovic 12, Coconea 5, Hopkins 4, Ţîbîrnă 3, Blaj Voinescu 2, Parks. Meciul al doilea va avea loc vineri, 14 aprilie, de la ora 19:00, tot în BT Arena, apoi seria “cel mai bun din 5” se mută în Bănie, cel puţin pentru un meci, programat pe 18 aprilie. În celelalte partide inaugurale ale seriei sferturilor, Oradea a învins Timişoara, Rapid a trecut de FC Argeş, iar Sibiul s-a impus la Voluntari, aceasta fiind unica victorie în deplasare.