Premier league: Liverpool o scoate la capăt şi fără Salah şi Mane

0
310

Pe Selhurst Park, din Londra (25.002 spectatori), FC Liverpool s-a impus (3-1) în partida cu Crystal Palace. A fost a doua victorie în Premier League, la care trebuie adăugată şi calificarea în finala Cupei Ligii (2-0 în faţa lui Arsenal), fără Salah şi Mane, plecaţi la CAN. Au marcat Virgil Van Dijk (min. 8), Alex Oxlade-Chamberlain (min. 32), Fabinho (min. 89 – pen.) respectiv Odsonne Edouard (min. 55). Crystal Palace, lipsită şi ea de Zaha, convocat la echipa Coastei de Fildeş şi Kouyate (Senegal), a reuşit după pauză să reducă din diferenţă, a ieşit curajos la atac şi Alisson a avut mult de lucru. În prima repriză Liverpool făcuse legea (66% posesie, 5 şuturi din 11 pe spaţiul porţii) dar în repriza a doua a suferit. Alte rezultate: Chelsea – Tottenham 2-0, Leicester – Brighton 1-1.