Open Australia: Bucuria fără margini a franţuzoaice Alize Cornet

0
512

Numărul 61 mondial, Alize Cornet, s-a impus, după două ore şi 35 de minute, în faţa Simonei Halep (6-4, 3-6, 6-4) în optimile de finală ale Open Australia şi pentru prima dată, la 32 de ani, accede în sferturile de finală ale unui turneu major. Presa franceză de astăzi exultă pentru succesul ei, în faţa fostei numărul unu mondial (a 3-a oară în 4 întâlniri). Pe o căldură de 35 de grade Celsius pe Rod Laver Arena, Alize Cornet a gestionat mai bine setul decisiv, declarând după meci că trăieşte un sentiment incredibil. În „forma vieţii”, după ce în turul precedent, condusă de Tamara Zidansek (6-4, 4-1, 30-0) a întors rezultatul, o va întâlni acum pe americanca Danielle Collins, semifinalistă în 2019 (nr. 30 mondial) care a trecut de belgianca Elise Mertens, la capătul unei partide maraton de două ore şi 51 de minute (4-6, 6-4, 6-4). Simona Halep a acuzat canicula, şi a avut un serviciu extrem de modest.