Villarreal a câştigat Europa League

0
835

Formaţia spaniolă Villarreal a câştigat Europa League, câştigând după lovituri de departajare finala de la Gdansk cu Manchester United, scor 12-11. După 120 de minute, scorul a fost 1-1. Gerard Moreno a marcat pentru iberici în minutul 29, iar Cavani a egalat în minutul 59. La penalty-uri au marcat toţi cei 10 jucători de câmp ai fiecărei echipe, iar când s-a ajuns la portari, argentinianul Rulli a marcat, apoi a apărat şutul lui De Gea.

Villarrreal câştigă în premieră un trofeu european, dar pentru antrenorul Unai Emery este a patra oară când cucereşte Europa League, după cele 3 succese cu Sevilla, la care se adaugă o finală cu Arsenal. “Submarinul Galben” va evolua astfel în sezonul viitor al grupelor Champions League, Spania având acum 5 echipe în competiţie.

Villarreal: Rulli – Foyth (Gaspar ’88), Albiol, Torres, Pedraza (A. Moreno ’88) – Parejo, Capoue (Raba ‘120+3), Trigueros (Moi Gomez ’78) – Gerard Moreno, Bacca (Coquelin ‘60), Pino (Alcacer ’77). Antrenor: Unai Emery

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka (Mata ‘120+3), Lindelof, Bailly (Tuanzebe ‘116), Shaw – Pogba (James ‘116), McTominay (Telles ‘120+3) – Greenwood (Fred ‘100), Bruno Fernandes, Rashford – Cavani. Antrenor: Ole Gunnar Solskajer