Barcelona și Real Madrid, eliminate de basci din Cupa Spaniei!

0
537

Cupa Spaniei s-a transformat anul acesta în Cupa Țării Bascilor, după surprizele produse în sferturi de Bilbao și Sociedad, care le-au eliminat pe Barcelona și Real Madrid. În penultimul act, cele două formații din Țara Bascilor sunt acompaniate de două prezențe-șoc: Mirandes, din liga a doua, și Granada.

În duelul ”regal”, Real Sociedad a trecut cu 4-3 de Real Madrid chiar pe Bernabeu.  Odegaard ’22, Isak ’54 ’66, Merino ’69 au dus la un moment dat scorul la 4-1 pentru formația lui Imanol Alguacil. Pentru gazde au înscris: Marcelo (59), Rodrygo (81) și Nacho (90+3).

Bilbao a bătut-o pe San Mames pe Barcelona, scor 1-0, la fel cum o făcuse și în campionat, în ultimul minut. În La Liga punctase Aduriz, iar în Cupa Spaniei a marcat Inaki Williams.