Premier League: Manchester City şi Chelsea, paşi greşiţi pe teren propriu!

0
375

Învinsă pe teren propriu în etapa a XVIII-a de Crystal Palace (2-3), Manchester City (44 puncte) a mărit ecartul, la 4 puncte de Liverpool (48 p), câştigătoare pe terenul lui Wolverhaptom (2-0) în preambulul etapei. Cu două înfrângeri, în mai puţin de o lună, după ce cedase, la 8 decembrie a.c. pe terenul lui Chelsea, „cetăţenii” ratează intrarea în maratonul de sărbători, dintr-o poziţie avantajoasă. Pep Guardiola a încercat totul în partida cu Crystal Palace, trimiţând în teren în repriza secundă pe Sergio Aguero, Riyad Mahrez şi Kevin De Bruyne, acesta din urmă fiind autorul unui gol fabulos. „Cetăţenii” se vor deplasa la Leicester şi vor primi pe Southampton, pe propriu teren, înaintea marelui şoc cu Liverpool de la 3 ianuarie, ce se anunţă decisiv în cursa pentru titlu. Până atunci „cormoranii” întâlnesc pe Arsenal pe „Anfield” în penultima zi a anului. Chelsea a cedat pe „Stanford Bridge” în minutele de prelungire, când Vardy a înscris unicul gol al meciului. Ne apropiem de „boxing day”, un adevărat supliciu al echipelor din Premier League.