Champions League, rezultate

0
381

Etapa a 5-a a grupelor Champions League.

Într-o perioadă critică în Bundesliga, Bayern a răbufnit în Champions League şi a obţinut calificarea, iar în ultima etapă îşi va disputa primul loc în duelul cu Ajax. “Lăncierii” s-au calificat şi ei, după victoria de la Atena, un meci umbrit de incidente între fanii celor două formaţii, cei olandezi fiind atacaţi cu cocktailuri Molotov în stadion. În grupa F, City şi Lyon mergeau de mână în optimi când meciul direct s-a terminat la egalitate, însă Şahtior a marcat în prelungiri în Germania şi a doua echipă calificată se va decide în ultima rundă, în duelul direct dintre Şahtior şi Lyon, din Ucraina. În grupa G, Roma şi Real erau deja calificate, în condiţiile în care în Rusia, mai devreme, Plzen câştigase cu 2-1, după un nou meci dubios, cu întoarcere de rezultat, aşa cum au mai fost destule ale echipelor din Rusia în acest sezon de cupe europene. În Grupa H, Man United a marcat în prelungiri, iar Mourinho a început să arunce peste tot sticlele de apă de pe margine, de bucurie că nu va mai trece prin emoţiile unui meci direct pentru calificare, în ultima rundă, pe Mestalla.

Grupa E

Bayern Munchen – Benfica 5-1 (Robben 13, 30, Lewandowski 36, 51, Ribery 76 / Fernandes 46)

AEK Atena – Ajax 0-2 ( Schone – pen 68, Tadic 72)

Clasament: 1. Bayern 13p, 2. Ajax 11p, 3. Benfica 4p, 4. AEK 0p.

Grupa H

Juventus – Valencia 1-0 (Mandzukic 59)

Manchester United – Young Boys 1-0 (Fellaini 90+2)

Grupa G

Roma – Real Madrid 0-2 (Bale 47, Vasquez 59)

CSKA Moscova – Viktoria Plzen 1-2 (Vlasic – pen 10 / Prochazka 56, Hejda 81)

Clasament: 1. Real 12p, 2. Roma 9p, 3. Plzen 4p, 4. ŢSKA 4p.

Grupa F

Olympique Lyonnais – Manchester City 2-2 (Cornet 55, 81 / Laporte 63, Aguero 83)

Hoffenheim – Șahtior Donețk 2-3 (Kramaric 17, Zuber 40 / Ismaily 14, Taison 15, 90+3)

Clasament: 1. City 10p, 2. Lyon 7p, 3. Şahtior 5p, 4. Hoffenheim 3p.