CM 2018: Suedia, „un spirit de commando” desăvârşit

0
427

După victoria asupra Elveţiei (1-0) şi calificarea pentru sferturile de finală ale CM 2018, o premieră după 1994, când echipa României a clacat la penalty-uri, reprezentativa Suediei este din nou pe val. Cu două victorii în Grupa F (1-0 cu Coreea de Sud şi 3-0 cu Mexicul) şi o înfrângere (1-2) cu Germania, scandinavii au arătat al Sankt Petersburg, aseară, în partida lor cu Elveţia, un spirit desăvârşit de commando. Golul lui Emil Forzberg a rezistat până în final, când vikingii au avut acordat – iniţial – un penalty la faultul elveţianului Lang asupra lui Olsen, scăpat singur, modificat prin decizia VAR. Jan Andersson are o echipă omogenă, solidă, cu bune relaţii de joc, capabilă să pună în dificultate orice adversar, graţie jocului său colectiv. Echipa nu are individualităţi de marcă, dar etalează un bloc funcţional desăvârşit în defensivă, închizând cu iscusinţă toate unghiurile de atac ale adversarului. Scandinavii au arătat şi în dubla partidă din barajul cu Italia că există viaţă şi după… Zlatan Ibrahimovici. Noul lor lider tehnic este acest Emil Forzberg, conducătorul de joc al celor din Leipzig. Suedia va întâlni în sferturi echipa Angliei, dar oricum scrie o frumoasă istorie la actuala ediţie a mondialului.