Liga Campionilor: AS Roma a crezut într-un nou miracol. Dar era prea mult!

0
328

Nici o echipă de club europeană – spun statisticile – nu s-a calificat mai departe, în faza eliminărilor directe din C1, după o înfrângere (2-5), în primul meci. Și, totuși, „giallorosi”, după performanța greu egalabilă, în sferturile de finală ale competiției, în fața Barcelonei (1-4; 3-0), au sperat într-un nou miracol „Romatada”. Ultima lor întâlnire cu FC Liverpool data din finala C1 – ediția 1984 – când pierduseră (1-1, 4-2 dp). La Roma, pe Olimpico (61.889 spectatori), într-o formulă (4-3-3) cu Alisson, Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – De Rossi – închizător – Pellegrini, Nainggolan, Schick, Dzeko și El Shaarawy, romanii au avut o posesie de 61%, în primele 20 de minute. Dar cel mai bun atac din istoria Ligii Campionilor, cu trei jucători marcatori a minimum opt goluri (Salah – 10, Firmino – 10, Mane – 8) rămânea de temut. Și AS Roma a primit, chiar în minutul 9, primul gol pe teren propiu, în actuala ediție a Ligii Campionilor, a șasea partidă pe „Olimpico”. Pe margine, „vulcanicul” Eusebio Di Francesco și-a îndemnat oamenii „la luptă”. În clasamentul Serie A, AS Roma ocupă locul trei (70 p), la egalitate de puncte cu Lazio Roma, locul patru. Și nu este exclus să fie devansată. Cu câteva execepții, bozniacul Edin Dzeko, belgianul Radja Nainggolan – început penibil – și El Shaarawy, AS Roma pare, mai degrabă, o echipă omogenă, ambițioasă, tenace, bine organizată și cam atât. Nu putea mai mult. Chiar dacă a marcat patru goluri, în dubla întâlnire cu Liverpool, diferența de valoare a fost evidentă. Dar cursul jocului, cu încărcătura lui psihologică, i-a dat mereu speranțe, deși golurile lui Nainggolan, venite în finalul partidei, s-au realizat pe fondul unor momente de superficialitate supărătoare a unei defensive conduse impecabil de internaționalul olandez Virgil Van Dijk (1,93 m), un adevărat turn de control, cel mai scump apărător din lume. Finala de la Kiev, dintre Real Madrid și Liverpool, prilejuiește și o confruntare directă între Ronaldo și Salah, doi aspiranți la „Balonul de Aur”. Presa italiană de astăzi invocă două greșeli ale arbitrului Damir Skomina: mâna lui Alexander Arnold la centrarea lui El Shaarawy și un ofsaid semnalat aiurea la Edin Dzeko. Au existat faze litigioase însă și în suprafața de pedeapsă a lui AS Roma, trecute cu vederea. Iată cum notează comportarea jucătorilor publicația „France Football”:

AS Roma: Alisson – 4, Florenzi – 3, Manolas – 7, Fazio – 6, Kolarov – 5, De Rossi – 4, Pellegrini – 3, Nainggolan – 4, Schick – 3, El Shaarawy – 6, Dzeko – 6.

Liverpool: Karius – 6, Alexander – 4, Lovren – 5, Van Dijk – 7, Robertson – 7, Enderson – 5, Milner – 5, Wijnaldum – 6, Mane – 7, Salah – 3, Firmino – 4.