Amical în vederea CE: România termină nedecis cu RD Congo, în primul meci pe pământ italian

0
357

Reprezentativa României a încheiat 1-1 în compania Republicii Democrate Congo, în primul meci al stagiului de pregătire din Italia, acţiune anterioară prezenţei tricolorilor la turneul final al CE.

La Como, băieţii lui Anghel Iordănescu au deschis scorul în minutul 27, prin Nicolae Stanciu, iar congolezii au egalat prin Jeremy Bokila, fostul atacant al Petrolului Ploieşti, în minutul 87.

România: Pantilimon — Săpunaru, Găman, Chiricheş, Raţ (Toşca 89) — Ropotan (Prepeliţă 46), Pintilii — Popa (Torje 59), Stanciu (Keşeru 78), Chipciu (Maxim 59) — Alibec (Hora 68). Rezerve neutilizate: Tătăruşanu, Lung jr — Măţel, Moţi, Filip, Ivan.

Duminică, România va mai disputa un joc test în Italia, contra Ucrainei. Va urma apoi meciul cu Georgia, de vineri 3 iunie, de la Bucureşti, după care plecarea spre Franţa, unde România va deschide marele bal în faţa naţionalei gazdă, în 10 iunie, pe Stade de France din Paris. Din grupă (A) mai fac parte Elveţia şi Albania.