Roland Garros: Halep şi Begu, în turul doi! Nu şi Dulgheru

0
251

Simona Halep (6 WTA) a repurtat un succes facil în runda inaugurală a Openului francez, trecând cu 6-2, 6-0, în 45 de minute, de nipona Nao Hibino (71 WTA) Următoarea adversară a constănţencei va fi kazaha Zarina Diyas (90 WTA), cea care a eliminat-o pe germanca  Karina Witthoeft (locul 100 mondial), scor 2-6, 6-4, 6-2. Halep o conduce pe Diyas cu 2-0 la întânirile directe, ambele succese venind în 2014 şi tot la turnee de Grand Slam, 6-1, 6-4 în turul 3 la Australian Open, respectiv 6-3, 6-0 în optimi la Wimbledon. Tot cu o victorie a debutat pe zgura pariyiană şi Irina Begu (28 WTA), 5-7, 6-1, 6-3 contra americancei Bethanie Mattek-Sands (86 WTA). Meciul a durat două ore şi 9 minute. În manşa secundă, Begu va lupta cu o altă sportivă de peste Ocean, Coco Vandeweghe (43 WTA), trimfătoare în faţa britanicei Naomi Broady (79 WTA), 6-4, 3-6, 6-3. Begu şi Vandeweghe nu s-au mai întâlnit până acum. Cealaltă româncă care a jucat luni la Paris nu s-a putut bucura de acelaşi dezodământ! Alexandra Dulgheru (127 WTA) şi-a continuat şirul de înfrângeri în compania belgiencei Yanina Wickmayer (54 WTA), scor 1-6, 3-6, într-o oră şi 11 minute, pentru un 0-5 la general.

Marţi, undeva dincolo de ora 19:00, vor intra în luptă şi Monica Niculescu (35 WTA), respectiv Sorana Cîrstea (97 WTA). Niculescu va juca cu una dintre reprezentantele gazdelor, Pauline Pamentier (88 WTA) – 5-2 la directe în favoarea slătinencei, iar Sorana cu ucraineanca Elina Svitolina (20 WTA) – 0-0 la directe.