PSG elimină Chelsea, deşi a jucat 90 de minute în inferioritate

0
304

PSG s-a calificat în sferturile de finală ale Champions League, după ce a remizat, 2-2, după prelungiri, în deplasare, cu Chelsea Londra. În tur fusese 1-1, la fel şi după 90 de minute la Londra. Ibrahimovic a fost eliminat după 30 de minute, în urma unui fault care nu merita o astfel de pedeapsă. Cahill a deschis scorul în minutul 80, a egalat fostul jucător al lui Chelsea, David Luiz, în minutul 86. Hazard a transformat un penalty acordat pentru un henţ al lui Silva (96), dar acelaşi Thiago Silva a egalat cu o lovitură de cap în minutul 115.

Bayern Munchen s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 7-0 (2-0), formaţia ucraineană Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, în manşa secundă a optimilor competiţiei. În tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0. Golurile au fost marcate de Muller ‘4 din penalti, ’52, Boateng ’34, Ribery ’49, Badstuber ’63, Lewandowski ’75 şi Gotze ’87. Şahtior Doneţk a evoluat în inferioritate numerică din minutul 3, după eliminarea lui  Kucher.