Campionatul Mondial de Handbal / Croaţia a spulberat supercampioana Franţa

0
255

Astăzi sunt programate semifinalele, iar principala favorită la câştigarea titlului mondial a devenit Danemarca

Naţionala Croaţiei şi-a continuat seria victoriilor la Mondiale învingând campioana mondială şi olimpică, Franţa, cu 30-23. Croaţii au primit un şoc din start, Vukovic fiind eliminat în secunda 43 după un fault dur la Barechet, însă au rămas concentraţi şi datorită paradelor lui Alilovic şi reuşitelor lui Duvnjak au menţinut un avans constant de 3 goluri. Thiery Omeyer şi-a intrat şi el în mână, iar Franţa a ţinut aproape de adversar până cu 10 minute înainte de final. După ce antrenorul croat Goluza a solicitat time-out, în minutul 50, băieţii săi au avut reacţie şi s-au desprins decisiv, iar fanii au declanşat fiesta în tribune scandând „Barcelona, Barcelona”, locul unde croaţii vor disputa semifinala cu Danemarca. Cu 9 goluri, Duvnjak a fost MVP-ul meciului, în timp ce „cocoşii” au punctat cel mai mult prin Sorhiando (5 goluri). Cel mai controversat handbalist din ultimii ani, Nikola Karabatic, a marcat doar o dată împotriva naţionalei ţării de origine a tatălui său. „Am bătut cea mai puternică echipă a ultimilor ani, după ce trecusem şi de gazda Spania, însă acum ne aşteaptă probabil cel mai greu meci, contra Danemarcei”, a declarat antrenorul croat Slavko Goluza. „După cum am jucat, nu puteam să le punem probleme croaţilor, pe care nu pot decât să-i felicit”, a spus şi Claude Onesta.

Lindberg, procentaj incredibil pentru danezi

A doua neînvinsă de până acum, Danemarca, a învins Ungaria, însă elevii lui Wilbek nu au avut emoţii, conducând tot meciul la diferenţă de 7 goluri, aşa cum s-a înregistrat şi la pauză. Ungurii au forţat când nu au mai avut nimic de pierdut şi chiar s-au apropiat la un gol cu un minut şi 30 de secunde înainte de final, însă danezii au rezolvat atacul propriu şi s-au impus. „Danezii au luat un avantaj prea mare în prima parte pentru ca noi să mai putem reveni, chiar dacă am jucat un handbal de clasă în repriza secundă”, a declarat Lajos Mocsai. Paradele lui Nicklas Landin (42 la sută mingi apărate) şi incredibilul procentaj al lui Hans Lindberg, care a marcat 10 goluri din tot atâtea aruncări, au fost decisive pentru victoria nordicilor, cele 8 goluri ale lui Laszlo Nagy fiind insuficiente pentru maghiari. Spania a trecut de Germania într-un duel al celor mai puternice campionate. Nemţii au condus la pauză, dar al patrulea handbalist al lumii în 2012, Aguinagalde, a fost „on fire” după pauză, marcând de 7 ori, iar Entrerrios a punctat în alte 6 rânduri pentru o prezenţă a gazdelor în penultimul act. Acolo, ibericii vor întâlni surprinzătoarea echipă a Sloveniei, o altă formaţie care a câştigat până acum. Profitând de multiplele eliminări din tabăra Rusiei, slovenii s-au impus la limită. Dibirov a marcat 6 goluri pentru Rusia şi l-a egalat pe Rutenka în clasamentul golgheterilor, cu 46 de goluri.