Juventus se impune in extremis

0
1137

Juventus  a învins-o cu 2-1 pe Genoa, într-o partidă din etapa cu numărul 10 din Serie A cu un gol marcat din penalty de Ronaldo în minutul 90+6. Ionuţ Radu a greşit la golul din care Bonucci a deschis scorul, dar Kouame a egalat până la pauză, învingându-l pe Buffon. La cinci minute după pauză, Genoa a rămas în inferioritate numerică. Cassata a fost eliminat, iar în minutul 87 şi Rabiot a primit roşu.

În cel mai important meci al etapei, Napoli – Atalanta 2-2, oaspeţii egalând cu 3 minute înainte de final, prin Ilicic, dar napoletanii au acuzat fault la Llorente şi implicit penalty la începutul acţiunii, în careul oaspeţilor. Maksimovic şi Milik, respectiv Freuler au marcat celelalte goluri.

Lider este Juventus, cu 26 de puncte, pe 2 e Inter, cu 25 de puncte, iar Atalanta completează podiumul, cu 21 de puncte. Napoli e pe 6, cu 18 puncte, iar în week-end joacă la AS Roma, în timp ce Torino are derby cu Juve.