Pase scurte, pase lungi: Băluţă, acest „Allan Simonsen” al Craiovei!

0
350

alexandru1-1 a fost rezultatul final, în partida de aseară, dintre FCSB şi CSU Craiova, pe „Arena Naţională”. Marcatori: Gnohere (min. 62), respectiv Al. Băluţă (min. 28). Asta se ştie, de acum. Ambele echipe avuseseră meciuri dificile la mijlocul săptămânii, în cupele europene, cu Viktoria Plzen, respectiv AC Milan. Cu alte cuvinte, în egală măsură, resimţeau, încă, oboseala psihică din meciurile menţionate. Deplină prospeţime nu puteau etala. Cu toate acestea, Craiova a avut o primă repriză bună, inspirată, închizând tactic culoarele de atac ale celor de la FCSB, conservând balonul după recuperare, printr-o gândită circulaţie, pentru a-i lansa pe rapizii Băluţă şi Mitriţă, greu de strunit. De altfel, până la deschiderea scorului de Alexandru Băluţă, Mitriţă mai făcuse rafagii pe flancul drept al defensivei bucureştene ţinând-o în permanentă alertă. Cu un plus de concentrare, poate şi de şansă, craiovenii putea intra la pauză cu un avans mai consistent. Gazdele nu dovediseră aplomb, inspiraţie, creativitate, ci doar hărnicie. Prezent în tribunele stadionului, selecţionerul Christoph Daum s-a arătat impresionat de prestaţia lui Alexandru Băluţă, acest Allan Simonsen al Craiovei. Reamintim celor mai tineri că Allan Simonsen (1,65 m) este un fost internaţional danez, care a mai trecut pe la Borussia Moenchengladbach (Cupa UEFA 1975, 1979) şi FC Barcelona (Cupa Cupelor – 1982). A fost fotbalistul anului în 1977. Din păcate Craiova nu a mai prins un al doilea suflu şi în repriza secundă când „s-a tăiat” parcă uimită de şansa de a da lovitura în Capitală. Ce ocazie! Degringolada în rândul echipei adverse fusese evidentă. Oricum uluitoare declaraţia portughezului Felipe Teixeira (36 ani) – pentru Dolce Sport, schimbat la pauză: „Adversarii noştri au fost bine pregătiţi. În cele din urmă au reuşit să marcheze în poarta noastră, cred că nemeritat (…)!”. Simpatic portughezul, care a trecut şi pe la Astra Giurgiu. În prima repriză, la raidurile craiovenilor, fundaşii echipei bucureştene puteau contacta…otită. Aşa se spune. Devis Mangia, antrenorul Craiovei, opina că echipa sa „nu a avut mentalitate de câştigător”. Acum, ori s-a exprimat greşit, ori pur şi simplu a văzut alt meci. Genunchii tinerilor fotbalişti craioveni s-au înmuiat în partea a doua a meciului, când nu s-a mai reuşit buna conservare a balonului. Şi presiunea gazdelor a devenit, pe măsura trecerii timpului, apăsătoare, înmulţindu-se numărul greşelilor. Craiova merita mai mult decât o remiză. A demonstrat încredere în propriile disponibilităţi şi în multe momente ale jocului chiar bună tehnicitate.