Victorie la indigo pentru tricolori contra Chile

0
382

Ca şi acum un an, pe Cluj Arena, România a învins cu 3-2 naţionala Chile, într-un amical disputat la Graz, în Austria. De fapt, a fost cea de-a treia victorie cu 3-2 obținută de România în fața selecționatei din Chile din istorie, din tot atâtea confruntări. Stanciu a deschis scorul cu  un şut cu efect la colţul lung, după o acţiune personală, în minutul 13. Sud-americanii au rămas în inferioritate numerică, după o jumătate de oră, fiindcă la o fază fixă atacantul Castillo l-a lovit pe Toşca. Lovitura liberă s-a repetat, iar Maripan a marcat cu capul, de lângă Nedelcearu. Acelaşi Nedelcearu a fost depăşit uşor în debutul părţii secunde, iar Reyes a marcat cu un şut la colţul scurt, neapărat de Tătăruşanu. În minutul 66, Deac a egalat după o fază purtată de Budescu şi Chipciu. Cu 5 minute înainte de final, Budescu a stabilit scorul final, lăsat singur cu portarul de o pasă a lui Puşcaş.

România a evoluat în formula: Tătăruşanu – Benzar, Nedelcearu (M. Bălaşa 59), Săpunaru, Toşca – Cicâldău (Budescu 64), Nedelcu (T. Băluţă 70) Stanciu – Rotariu (C. Deac 54), Grozav (Chipciu 54), Ţucudean (G. Puşcaş 75).

România mai joacă un amical, pe 5 iunie, la Ploieşti, cu Finlanda.