Pentru voleibaliştii Craiovei urmează alt derby, cu Steaua

0
336

Play-off-ul reprezintă o serie de derby-uri pentru echipa masculină de volei a Craiovei. După ce a pierdut la mare luptă în fieful campioanei, Arcada, formaţia lui Dan Pascu a învins pe teren propriu pe Dinamo, scor 3-2, şi acum pregăteşte duelul cu Steaua, programat sâmbătă, de la ora 16.30, în deplasare, iar antrenorul Dan Pascu s-a pronunţat înaintea meciului din Capitală.

„Am câştigat cu Dinamo, după un meci cu de toate, spectaculos, de un nivel tehnic foarte ridicat, cu răsturnări de scor, luptă, dârzenie. Apreciez foarte mult este că băieţii au crezut în victorie chiar şi la 2-0 pentru Dinamo. Sunt două puncte meritate, care, în mod sigur, ne vor ajuta în clasamentul final. Acum mergem la Steaua şi nu mai e cazul să vorbim despre valoarea adversarilor. Toate meciurile sunt pe muchie de cuţit. Contează fiecare punct, set, victorie. Suntem conştienţi de importanţa meciului, dar ne pregătim bine şi suntem optimişti. Moralul este ridicat, aşa că rămâne doar să facem un joc bun, să alegem tactica potrivită şi să luptăm până la ultimul punct. Dacă ar fi fair play, Arcada ar juca toate meciuri la acelaşi nivel cu toată lumea până al final. E posibil orice, dar din momentul în care ar deveni oficial campioni, ar putea să le dea minute mai multe jucătorilor tineri. De aceea nu vreau să mă pronunţ, dar sper să fie serioşi până la capăt. Şi acest sistem al campionatului, ales acum doi ani din cauza pandemiei, nu este unul competitiv. Personal merg pe sistemul play-off 1-8, cu faze eliminatorii, semifinală, finală. Aşa se joacă în toate campionatele importante. S-ar evita şi meciurile de culise, s-ar juca la victorie de fiecare dată, iar miza meciurilor ar fi mai mare. Vrem să readucem publicul în sală, le recomand spectatorilor să vadă cele mai spectaculoase echipe din campionat” a declarat Dan Pascu.