Victorie cu rezerve

0
386

Balint a folosit o echipă cu mulţi jucători „de lot” şi exprimarea a fost modestă, dar CS Universitatea a înregistrat totuşi al treilea succes consecutiv de la venirea noului tehnician

Finalul campionatului „întreg” pare mai mult rezervat calculelor de play-off şi play-out decât fotbalului. Meciurile fără importanţă abundă, iar cel de la Craiova a avut tot ce-i trebuie unui amical. Firesc oarecum, fiindcă, ţinând cont de sistem şi de cum arată clasamentul după etapa 20-a, doar două meciuri ar mai conta cu adevărat din cele rămase: Vâlcea – Craiova şi Oradea – Motru, ambele în runda viitoare. Pe „Ion Oblemenco” antrenorii şi-au testat rezervele, jucătorii s-au menajat, în pofida accidentării portarului orădean, spectatorii s-au bronzat relaxaţi, tresărind doar la singurul gol. Să tot fii arbitru la o asemenea partidă! Aşa cum a promis, Balint şi-a odihnit titularii, doar Brac şi Curelea jucând şi cu câteva zile în urmă, la Slatina. Izvoranu şi Adi Ionescu au bifat primele minute oficiale în 2014, iar primul şi-a asumat şi postura de căpitan. Nici oaspeţii n-au etalat piesele importante,  fraţii Lukacs au avut doar o jumătate de oră la dispoziţie, din sincronizarea lor venind şi cea mai mare ocazie a Bihorului. Mezinul Zsombor, indicat de la distanţă chiar de Pelici,  a centrat, iar Raymond a zgâlţâit transversala după reluarea cu capul. Fază aproape identică peste un minut la poarta oaspeţilor: tot o centrare din dreapta, şi tot un „cap” în bara de sus, numai că din colaborarea Kitanovski-Ganea a ieşit singurul gol al meciului, fiindcă mingea a coborât dincolo de linia porţii lui Fildan. Într-o echipă de rezerve obişnuite, soluţia salvatoare a venit de la un titular de drept, abia introdus de Balint.

Balint: „Până la play-off trebuie să ne îmbunătăţim jocul”

Pe Gabi Balint nu avea cum să-l mulţumească jocul, dar a fost satisfăcut de victoria obţinută cu variantele de rezervă, mai ales că are procentaj maxim după 3 meciuri pe banca Universităţii.  „Am dat şansă şi celor care au jucat mai puţin, aşa cum am promis. I-am protejat şi pe cei care aveau cartonaşe galbene, ca să putem să atacăm meciul de sâmbăta viitoare cu tot efectivul. Prima repriză sincer m-a nemulţumit. Construcţie greoaie, previzibilă. Repriza a doua puţin mai bine, dar mai e mult de lucru. Sunt probleme mari pe care le observ: carenţe la fazele defensive, de marcaj, pierd oamenii, lucruri pe care dacă le faci cu o echipă care se bate la promovare nu te iartă“ a spus antrenorul. Alături de Brac, doar Curelea a fost menţinut din echipa de bază, iar Balint a invocat absenţa concurenţei în linia ofensivă: „Aş mai vrea un vârf, categoric. Valskis e al doilea atacant, vine din spate. Curelea este singurul jucător de câmp care a evoluat în toate cele trei jocuri, s-a văzut o stare uşoară de oboseală, pe undeva firească”. Cea mai mare victorie a rundei pentru CSU este cea a Slatinei de la Motru, fiindcă dacă se menţine componenţa actuală a Top 6, CS Universitatea ar fi lider, devansând ASA cu două puncte. „Acum suntem pe primul loc în clasamentul play-off-ului, ne-ar conveni ca ierarhia să rămână aşa. Dar, în primul rând, trebuie să ne gândim ce facem noi, nu ceilalţi. Indiferent că vom începe play-off-ul cu avantaj sau dezavantaj, noi trebuie să creştem. Nu sunt mulţumit de ultimele două jocuri, nu este ceea ce vreau. Trebuie să îmbunătăţim jocul şi o vom face. Până în play-off mai sunt trei săptămâni, timp în care vom îmbunătăţi ce putem“ a comentat Balint. Meciul de sâmbăta viitoare, din Zăvoi, este ultimul derby al seriei şi poate fi ultimul meci care mai contează pentru play-off. „Vâlcea a câştigat trei meciuri în minutul 90, dar norocul ţi-l faci cu mâna ta, aparţine celor puternici. Nu au înscris întâmplător în ultimele minute ale jocurilor. Faptul că au dorit, că au tras până în ultima secundă, asta le-a adus şi golul. Când nu cedezi, când crezi că se poate şi îţi doreşti lucrul acesta vine“. Despre partida cu vâlcenii a vorbit şi autorul golului, Ganea: „Va fi ca o finală, dacă batem, avem şanse mari să promovăm”.

Universitatea Craiova – FC Bihor Oradea 1-0

A marcat: Ganea 67

Stadion: Ion Oblemenco, spectatori: 2.500

Universitatea: Brac – Kitanovski, Tomic, Izvoranu, Velcovici – Câju, Ionescu, Precup (53 Ganea) – Valskis, Curelea (68 Patriche), Şerban (77 Sin). Antrenor: Gabi Balint

FC Bihor: Smaranda (63 Fildan)– Letan, Lazăr, Pascariu, Lupu (60 Z. Lukacs) – Străuţ, Stancu, Pop, Popa, Achim, Hadăr (60 R. Lukacs). Antrenor: Alexandru Pelici

Au arbitrat: Ovidiu Oprea (Ploieşti) – Cosmin Vătămanu (Bucureşti), Alex Midvichi (Bucureşti). Rezervă: Silviu Gulei (Severin)

Observatori: Radu Petre (Bucureşti), Marcel Paraschiv (Bucureşti)

Liga a II-a, seria a doua, etapa a 20-a

CS Universitatea – FC Bihor              1-0

Metalul Reşiţa – Gloria Bistriţa           2-1

Minerul Motru – FC Olt                     1-3

ASA Tg. Mureş – CS Mioveni           4-0

Olimpia – CSM Rm. Vâlcea               2-1

FCU Craiova – UTA Arad                 0-3 – gazdele s-au retras din campionat, iar jocurile din retur le pierd cu 3-0.

6. FC Olt Slatina         20        8          6          6          19-13   30

7. Gloria Bistriţa          20        8          4          8          20-18   28

8. CS Mioveni             20        7          5          8          19-22   26

9. FC Bihor Oradea    20        6          5          9          16-18   23

10. UTA Arad             20        5          6          9          17-23   21

11. FCU Craiova         20        4          5          11        9-33     17

12. Minerul Motru       20        3          3          14        16-35   12

Clasament play-off

1. CS Universitatea     9          5          2          2          13-9     17

2. ASA Tg. Mureş       10        4          3          3          8-6       15

3. CSM Rm. Vâlcea    9          4          1          4          11-10   13

4. FC Olt Slatina         10        3          3          4          5-6       12

5. Olimpia S. M.          10        3          3          4          7-10     12

6. Metalul Reşiţa         10        3          2          5          9-12     11

Clasament play-out

1. CS Mioveni             10        6          1          3          14-10   19

2. UTA Arad               10        5          3          2          13-8     18

3. FC Bihor                 9          4          3          2          10-6     15

4. Gloria Bistriţa          10        4          0          6          9-9       12

5. Minerul Motru         9          3          1          5          12-11   10

6. FCU Craiova           10        2          2          6          5-19     8