Argentina şi Polonia, în optimile CM

0
359

Argentina şi Polonia sunt echipele care s-au calificat în optimile din grupa C a Mondialului din Qatar. Finalul a fost dramatic, diferenţa s-a făcut la un gol între Mexic şi Polonia, după ce Arabia Saudită a redus diferenţa, dar până atunci polonezii erau oricum avantajaţi de criteriul fair-play.

Argentina a învins Polonia cu 2-0, deşi sud-americanii au ratat un penalti în prima repriză, prin Messi. În partea secundă, MacAllister şi Julian Alvarez au făcut 2-0, iar Argentina termină pe primul loc şi joacă în optimi cu Australia. Polonia va întâlni în optimi Franţa.

Mexic a învins pe Arabia Saudită, cu 2-1, dar victoria nu a mai contat. Ambele goluri ale învingătorilor au fost înscrise în repriza secundă, de Henry Martin (min. 47) şi Luis Chavez (min. 52). Pentru saudiţi a punctat Salem Al Dawsari, în minutul 90+5.