La Liga – Victorii pentru Barca, Real şi Atletico

0
356

FC Barcelona şi-a consolidat primul loc în La Liga, după ce a învins cu 4-0 pe Sociedad pe Nou Camp. Neymar, Luis Suarez şi Leo Messi au reuşit din nou să înscrie, brazilianul fiind autorul unei duble. Pentru Messi a fost meciul 600 al carierei, el înscriind în ultimul minut.

Atletico Madrid a rămas pe locul 2, după victoria obţinută pe propriul teren în faţa lui Espanyol, scor 1-0, prin golul din minutul 3, de Griezmann

Real Madrid a trecut cu 2-0 de Eibar în deplasare, şi se menţine la şase puncte de liderul Barcelona. Bale şi Ronaldo – din penalty, au înscris.

Celta Vigo s-a impus în fața lui Sporting Gijon cu 2-1. Gazdele au deschis scorul prin Orellana,  Carlos Castro a egalat, iar Nolito a readus-o pe Celta în avantaj.

Athletic Bilbao a învins cu 3-0 în deplasare pe Rayo și Aduriz a marcat cel mai rapid gol al sezonului în La Liga, în secunda 54 a disputei, el reuşind un hat-trick.

Derby-ul rundei a fost la Seviila, unde FC a învins-o cu 1-0 pe Valencia, gol Escudero, iar la final, antrenorul oaspeţilor, Espirito Santo, şi-a dat demisia, chiar înaintea meciului cu Barcelona.