Pase scurte, pase lungi: 2-5 cu FCSB, un coşmar!

0
286

Totul era pregătit pentru un spectacol menit să bucure întreaga Oltenie. CFR Cluj încheiase indecis (0-0) partida cu Gaz Metan Mediaş, după o prestaţie modestă, aşa că premisele instalării pe primul loc al clasamentului surâdeau doar învingătoarei din derby-ul de la Severin, derulat în faţa a peste 10.000 de spectatori. Craiova era neîndoielnic favorită, după ultimele prestaţii, în care atacul său –Băluţă, Mitriţă, Gustavo – părea greu de strunit. Părea în perioadă fastă. Devis Mangia, prin soluţiile tactice găsite, meci de meci, se dovedise şi el inspirat. Oricum, „peste” Nicolae Dică, deşi în Europa League, FCSB se descurcase neaşteptat de bine. Ce s-a întâmplat, aseară, pe „Municipalul” din Drobeta Turnu Severin, cu tribunele pline, asaltate de suporteri veniţi din Craiova cu trenul, autoturismele proprii, dar şi autocare, dar şi localităţile Olteniei, este greu de înţeles. La primul lor atac, derulat pe flancul stâng, în secunda 45, Tănase, în marcaj larg, a centrat în careul de 16 metri şi francezul Gnohere -nesupravegheat- a deschis scorul, reluând balonul pe colţul scurt al porţii lui Calancea. Adevărată lovitură de teatru. Menită să toarne plumb în genunchi şi să alunge luciditatea. Cum în minutul 34 a venit şi golul doi al oaspeţilor, înscris de Texeira, din centrarea lui Momcilovic, Craiova a acuzat şocul şi a respirat tot mai greu. Pressingul avansat avea lacune, construcţia părea crispată şi nimic nu se lega avantajos. Acţiunile individuale, frontale, eşuau sistematic. Şi după pauză, FCSB a dominat psihic şi minutul 61 a ratat prin Enache, iar ca tacâmul să fie complet, Tănase (min. 62) va mai marca pentru echipa sa, încât lucrurile păreau de-acum lămurite. Va reduce din diferenţă Craiova, un minut mai târziu, când balonul şutat de Burlacu va fi deviat în proprie poartă de Larie, dar jocul nu va fi relansat pentru că, în continuare, Kelic va înscrie mai întâi autogol şi apoi (min. 72) pentru echipa proprie, ducând scorul la 2-4. Şi pentru ca lucrurile să fie clare, în minutul 83, Coman a făcut 2-5, la o centrare a lui Larie, ceea ce Craiova nu mai trăise. E greu de analizat ce s-a petrecut în jocul Craiovei. Mental, echipa fusese lovită din debutul partidei şi claritatea jocului său, din partidele precedente, n-a mai putut fi repetată. Apoi, greşelile individuale au abundat şi oarecum surprinzător atacul său veloce n-a avut nici aplombul probat în alte partide şi nici inspiraţie. Pe acest fond de joc, FCSB-ul s-a autodepăşit în derby-ul etapei. A greşit Devis Mangia pregătirea jocului, fiind prea încrezător în propria echipă, prea puţin prudentă pe faza defensivă? Oricum, fizionomia partidei a fost una specială. Declaraţia lui Marcel Popescu, preşedintele clubului, la Pro Tv,  a avut şi nuanţe de umor negru: „Nu e umilitor rezultatul, ei au fost mai buni ca noi. Mai avem de învăţat, noi avem o echipă tânără (…) A fost un meci foarte atipic”. Dacă logica este scuzabilă, bulversat fiind şi el după acest rezultat, preferabil era să fie la fel de …coerent şi înaintea partidei, când se arăta deplin încrezător şi rostea propoziţii lipsite de sens. Fireşte, o înfrângere nu e un capăt de drum, dar nu în faţa FCSB-ului trebuia să piardă Craiova, asta din orgoliu, şi încă la un scor…de coşmar. Dureros este faptul că staff-ul FCSB rămâne încredinţat că a avut un meci…uşor. Şi nu e departe de adevăr.