Sorana Cârstea, prima româncă în turul secund la US Open

0
348

sorana cirsteaSorana Cârstea s-a calificat în runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a învins-o pe olandeza Lesley Kerkhove cu scorul de 6-1, 6-3, la arenele Flushing Meadows din New York. Cârstea (27 ani, 54 WTA) s-a impus într-o oră şi 14 minute  în faţa adversarei venite din calificări. Cea mai bună performanţă pentru Cîrstea la Flushing Meadows este turul al treilea, atins în 2009. Românca şi-a asigurat un cec de 86.000 dolari şi 70 de puncte WTA. În turul secund, Cârstea va avea o adversară foarte dificilă, învingătoarea de la Roland Garros 2017, letona Jelena Ostapenko (Letonia), a 12-a favorită.

Meciul dintre Monica Niculescu şi franţuzoaica Kristina Mladenovic, din cadrul primului tur, a fost întrerupt din cauza ploii, în setul al doilea, după o oră şi 17 minute de joc, la scorul de 6-3, 1-1 pentru sportiva olteancă.

Nipona Naomi Osaka a reuşit surpriza zilei, reuşind să o învingă în două seturi, 6-3, 6-1, pe germanca Angelique Kerber, deţinătoarea trofeului la  US Open.