Egal cu 6 goluri în Derby de România

0
325

Primu derby al szonului, FCSB – Dinamo, a fost unul spectaculos şi s-a terminat la egalitate, scor 3-3, pe Arena Naţională. Gnohere a deschis scorul, marcând primul gol contra fostei sale echipe, după o schemă la un corner. Axente a egalat înainte de pauză, după ce a pivotat în careul mic. Tot FCSB a preluat conducerea, după un gol marcat direct din corner de Florinel Coman, intrat la pauză, Penedo neavând om la prima bară. Dinamo a egalat din nou, prin Nistor, servit de Hanca. Florinel Coman a realizat “dubla”, cu un şut la colţul lung, după un assist de la Florin Tănase. Scorul final a fost stabilit în penultimul minut, de stoperul lui Dinamo, Mihai Popescu, cu o lovitură de cap la un corner executat de Salomao.

Dinamo are 4 puncte şi este lider în Liga I după 2 etape, iar FCSB are un punct.