Vătăjelu: “Nu am fost niciodată aşa de uniţi, toată lumea a alergat”

0
930

După ce a reuşit un assist pentru execuţia fabuloasă a lui Cicâldău, la deschiderea scorului în victoria cu FCSB, Bogdan Vătăjelu a comis o gafă nepermisă pentru experienţa sa, fiind eliminat pentru al doilea cartonaş galben. În condiţiile în care pe primul îl primise pentru un fault dur, tot la Octavian Popescu, dar la 70 de metri de poarta lui Pigliacelli, adversarul fiind cu spatele. Vătăjelu şi-a lăsat colegii în inferioritate pentru ultimele 40 de minute, iar pentru meciul cu Clinceni unica soluţie de fundaş dreapta este Ionuţ Mitran, dacă Vlădoiu nu va fi recuperat.

La final, Vătăjelu a declarat: „Sunt foarte fericit pentru victorie, mă bucur că băieţii au fost incredibili după eliminare. Domnul Istvan a considerat aşa, însă eu l-am atins cu mâna pe Octavian, a şi exagerat puţin pentru că a ţipat. Probabil n-a fost o mişcare controlată. Mai mult mă gândesc la primul galben, din prima repriză. Nu vreau să-l acuz pe domnul Istvan, dar la faza la care am fost eliminat Tănase ia galben pentru simplul fapt că vorbeşte cu mine. E ciudat. Îl respect, arbitrează în LC, în Europa, dar sincer mi se pare o atitudine ciudată faţă de jucători. Cred că un arbitru ar trebui să comunice mai mult cu jucătorii. Asta e, îmi asum greşeala. E 1-1 la faze litigioase pentru penaltiuri. Toată lumea a pus presiune pe noi şi aveam mare nevoie de victorie în seara asta. Nu cred că am fost aşa până acum niciodată, aşa de uniţi, toată lumea a alergat… după eliminarea mea băieţii au fost incredibibli, nu puteam să-mi dau seama de unde au atâta energie”, a spus Vătăjelu.