Ouzounidis: “Când am jucat în zece a fost mai bine pentru noi”

0
484

După victoria Universităţii Craiova cu 2-0 în derby-ul cu FCSB, antrenorul Ştiinţei, Marinos Ouzounidis, a declarat:

“Ştiam că va fi dificil, jucam împotriva unei echipe foarte bune, au fost pe primul loc până acum. În prima repriză nu am jucat foarte bine, am fost mai nervoşi decât în mod normal, chiar le-am spus la pauză să se relaxeze un pic, pentru că FCSB nu e mai bună ca noi. În repriza a doua am fost mai buni. Poate părea ciudat, dar când am jucat în zece a fost mai bine pentru noi, pentru că în prima repriză am pierdut mingi în situaţii periculoase şi FCSB a reuşit atacuri rapide, sunt o echipă foarte rapidă. În repriza a doua, am fost mai compacţi, am fost în spatele mingii şi asta ne-a dat oportunitatea de a ataca pe spaţii deschise, ceea ce a fost mai bine pentru noi.  Le-am spus jucătorilor să-şi facă jocul lor, am încercat să schimbăm ceva tactic şi din punct de vedere psihic, să fim mai încrezători, să credem mai mult, dar, aşa cum am spus şi cu CFR, aştept un fotbal mai bun de la echipa mea. Acum suntem pe locul 3, mai aproape de celelalte echipe, dar mai avem de câştigat multe meciuri. Vătăjelu este un jucător experimentat, dar poate face greşeli, toţi facem, luăm decizii greşite în timpul meciului, se poate întâmpla. Pare ciudat, dar în zece jucători am profitat mai mult de spaţii. Cu toată această situaţie legată de Covid este greu pentru jucători să evolueze din trei în trei zile, este ceva la care ar trebui să se gândească federaţia, nu ştiu ce poate face, dar majoritatea echipelor nu apucă să se pregătească aşa cum trebuie. Este de necrezut să joci duminică, la 21.00! Toţi avem familii, avem copii, toţi vrem să fim cu familiile, dar nimeni nu se gândeşte la asta”.