Premier League: Chelsea, la un pas de al cincilea titlu din istorie

0
332

Chelsea a învins-o, aseară, în deplasare, pe Leicester City (3-1), într-o restanță din etapa cu numărul 27, și este tot mai aproape de a se încorona campioană a Angliei. Meciul nu a fost deloc ușor pentru echipa lui Jose Mourinho , Leicester City, echipă care luptă pentru evitarea retrogradării, deschizând scorul în prelungirile primei reprize (min. 45+3), prin Albrighton. Imediat după pauză, Chelsea a egalat prin Drogba (min. 48), iar albaștrii au rezolvat meciul în ultima parte a jocului de pe ”King Power Stadium”. Terry a înscris (min. 79) după un corner bătut de Fabregas, iar Ramires a stabilit scorul final, 1-3 (min. 83), cu o execuție imparabilă de la marginea careului. După 34 de etape, Chelsea are 13 puncte avans și mai poate fi ajunsă doar de Arsenal, echipă care mai are de jucat restanța cu Sunderland. Totuși, misiunea oamenilor lui Wenger este una practic imposibilă, așa că trupa antrenată de Mourinho se pregătește de sărbătoare. În următoarea etapă, Chelsea va juca contra lui Crystal Palace, iar apoi are programat derby-ul cu Liverpool, ambele întâlniri fiind programate pe Stamford Bridge. Chelsea a mai câștigat campionatul Angliei în sezoanele 1954–1955, 2004–2005, 2005–2006, 2009–2010.