CAMPIONATUL EUROPEAN 2011 – UNDER 17

0
1098

Merg în Serbia!

Reprezentativa României Under-17 s-a calificat la Campionatul European din Serbia, care va avea loc între 3 şi 15 mai a.c., după ce a reuşit să învingă reprezentativa Ungariei, cu scorul de 2-1, chiar în deplasare, în ultimul minut de joc portarul Brănescu (foto)

apărând un penalty. Prima repriză a meciului a aparţinut aproape în totalitate românilor, care au deschis repede scorul, încă din minutul 2, atunci când Steliano Filip a profitat de o bâlbâială în defensiva maghiară. Jumătate de oră mai târziu, gazdele nu l-au putut opri pe Fabian Himchinshi, care a fost faultat la 20 de metri de poartă şi Iulian Roşu a dublat avantajul cu un şut superb. Szecsi a redus din diferenţă în minutul 75, cu un voleu din interiorul careului mare, iar Constantin Brănescu a fost „îngerul păzitor” al „tricolorilor” după ce a apărat un penalty în ultimul minut al disputei. La turneul final de anul acesta vor participa 8 selecţionate, Serbia şi câştigătoarele grupelor de calificare, iar tragerea la sorţi va avea loc pe data de 5 aprilie. Întâlnirile din Grupa A vor avea loc la Novi Sad şi Indija, în timp ce partidele din Grupa B se vor disputa la Smederevo şi Belgrad.