Euro handbal (M): Astăzi după-amiază finala dintre Spania şi Suedia

0
610

După două semifinale istorice, Spania – Danemarca (29-25) şi Franţa – Suedia (33-34), astăzi după-amiază, la Budapesta este programată marea finală, prefaţată de întâlnirea pentru locul 3 dintre „marile învinse”. Dacă Spania, campioana en-titre s-a desprins într-un final nebun de echipa lui Mikkel Hansen (29-25) după ce la pauză nordicii fuseseră în avantaj (14-13), datorează victoria formei teribile ale lui Aleix Gomez, eroul partidei cu 11 goluri. În cealaltă semifinală, Franţa a suferit enorm, în repriza secundă, când a fost în permanenţă în urmărire. Recitalul lui Jim Gottfrison, concretizat în 9 goluri din 10 aruncări şi 6 pase decisive precum şi paradele portarului Andreas Palicka (va merge la PSG) au fost elemente decisive. Cu 5 secunde înaintea încheierii partidei, francezul Ludovic Fabregas, de pe semicerc, a ratat egalarea. Incredibil de slabi, ambii portari ai Franţei, Vincent Gerard şi Wesley Pardin, cu numai 4 aruncări reţinute din 38 (procentaj 11%). În partida pentru locurile 5-6, Islanda – Norvegia 33-34 după prelungiri şi 27-27 la sfârşitul timpului regulamentar.