Olanda şi Senegal s-au calificat în optimile Mondialului

0
360

Olanda şi Senegal sunt echipele calificate din grupa A în optimile Mondialului din Qatar. Pentru batavi, prezenţa în faza următoare era aproape certă şi au confirmat-o printr-un succes lejer, scor 2-0, contra gazdelor, Qatar. Golurile olandezilor au fost înscrise de Cody Gakpo (min. 26) şi Frenkie de Jong (min. 49). Mijlocaşul lui PSV a ajuns la 3 goluri în turneu, la egalitate cu Mbappe şi Enner Valencia, în topul golgheterilor.

Meciul serii a fost cel dintre Senegal şi Ecuador, sud-americanii având nevoie de o remiză pentru a se califica, în timp ce campioana Africii trebuia să câştige pentru a merge mai departe. “Leii din Teranga” au fost mai incisivi din start, s-au impus la final cu 2-1 şi sunt din nou, după 20 de ani, în optimi la Mondiale, chiar dacă le-a lipsit superstarul Sadio Mane. Numai jucători din Premier League au marcat. Ismaila Sarr de la Watford a deschis scorul din penalty, în minutul 44, ecuadorienii egalând prin Moises Caicedo de la Brighton (min 67). Doar trei minute au simţit sud-americanii parfumul optimilor, fiindcă stoperul lui Chelsea, Koulibaly, a marcat şi a adus calificare echipei lui Aliou Cisse.

Clasamentul final al grupei A: 1. Olanda 7p (5-1), 2. Senegal 6p (5-4), 3. Ecuador 4p (4-3), 4. Qatar 0p (1-6).