Europa League: CFR Cluj încă mai aşteaptă!

0
495

Deznodământul calificării pentru primăvara europeană a fost amânat, pentru CFR Cluj, după înfrângerea (0-1) suferită aseară pe „Olimpico” în partida cu Lazio Roma. Unicul gol al partidei a fost marcat de Joaquin Coreea (min. 25). Clujenii n-au avut un meci greu, în comparaţie cu ce-i aşteaptă în ultimul meci al grupei, când vor întâlni pe teren propriu pe Celtic Glasgow pe 12 decembrie, şi chiar au irosit câteva ocazii, în repriza secundă. Au scăpat însă „uşor”, în prima repriză, când italienii au asaltat continuu poarta lui Arlauskas, în min. 41, acelaşi Coreea, faţă în faţă cu portarul clujean, n-a reuşit majorarea scorului. Echipa lui Dan Petrescu mai are nevoie de cel puţin un punct, în ultimul meci al grupei, pentru a se califica în 16-ile Europa League. În august, în faza preliminară pentru Liga Campionilor, CFR şi Celtic au remizat, în Gruia (1-1).