Bellingham, remontada pentru Real Madrid, în El Clasico

0
264

Real Madrid s-a impus în „El Clasico”, contra Barcelonei, scor 2-1, după ce Jude Bellingham a reuşit o dublă, al doilea gol fiind marcat în prelungirile partidei din etapa a 11-a din La Liga. Pe “Montjuic”, Barcelona a deschis scorul prin Ilkay Gündogan, în minutul 6, iar Bellingham a egalat în minutul 68, cu un şut superb din afara careului. Acelaşi Bellingham a înscris golul victoriei oaspeţilor, care obţin cea de-a 103-a victorie în El Clasico, în timp ce Bellingham a ajuns la 10 goluri în acest sezon de la Liga. Real Madrid este pe primul loc în clasament, cu 28 de puncte, urmată de Girona, tot cu 28 de puncte, şi de FC Barcelona, cu 24 de puncte.

Cel de-al 255-lea episod din „El Clasico” a stat sub semnul trupei rock The Rolling Stones. Catalanii au purtat tricouri speciale, cu celebrul logo „hot lips” al trupei, iar în tribunele de pe Montjuic au fost prezenţi Mick Jagger şi Ronnie Woods.

FC BARCELONA: Ter Stegen – Araujo, Christensen, Iñigo Martinez, Balde – Ilkay Gündogan, Fermin Lopez (Oriol Romeu 72), Gavi – Joao Cancelo (Lamine Yamal 76), Ferran Torres (Lewandowski 61), Joao Felix (Raphinha 77).

REAL MADRID: Kepa – Dani Carvajal, Rüdiger, Alaba, F. Mendy (Camavinga 52) – Valverde, Tchouameni, Kroos (Modric 63), Bellingham – Rodrygo (Joselu 63), Vinicius Junior (Lucas Vazquez 90+1).