Liga Campionilor: RB Leipzig surclasată pe Old Trafford

0
413

Cu un Marcus Rashford, autorul celei mai rapide triple (min. 74, 78, 90+2) din istoria Ligii Campionilor, potrivit Opta, într-o seară fastă pe Old Trafford, Manchester United a umilit (5-0) pe RB Leipzig, invincibilă în acest sezon. De notat că Marcus Rashford intrase în teren (min. 63) în locul lui M. Greedwood. Celelalte două goluri au fost realizate de Mason Greenwood (min. 21) şi A. Martial (min. 87 – pen.). Manchester United nu câştigase pe teren propriu nici o partidă, în noul campionat: învinsă de Cristal Palace (1-3), Tottenham (1-6) şi remiză cu Chelsea (0-0). Dar avea 5 succese… în 5 deplasări. Semifinalista ediţiei precedente a Ligii Campionilor a avut o evoluţie dezastruasă, potrivit lui Julian Nagelsman în ultimele 20 de minute. Cu un lot valoros, Manchester United a contat aseară pe forma deosebită a lui Marcush Rashford şi Bruno Fernandez, amândoi intraţi în teren, în repriza secundă. Duminică (19.30) în cadrul etapei a 7-a pe Manchester United (locul 15, un meci mai puţin) o aşteaptă partida cu Arsenal.