Atletico Madrid, neputincioasă pe teren propriu cu Espanyol

0
57

Atletico Madrid n-a reuşit să marcheze, pe teren propriu, scor 0-0, cu nou-promovata Espanyol Barcelona, într-un meci din etapa a treia din La Liga. Cu acest egal, Atletico este pe locul 4, cu 5 puncte, iar Espanyol pe 18, cu primul punct câştigat în noul sezon.

În aceeaşi etapă, Alaves s-a impus în deplasare, scor 2-1, în derby-ul basc cu Real Sociedad. Gazdele au jucat din minutul 29 în inferioritate numerică, după eliminarea eroului din finala Euro 2024, Oyarzabal, dar totuşi au deschis scorul 4 minute mai târziu, prin Mendez. Oaspeţii au revenit prin golurile lui Villalibre, din penalti, în minutul 45+5, şi Martinez, în minutul 77. În clasament, Alaves este pe 10, cu 4 puncte, iar Real Sociedad se află pe 12, cu 3 puncte.