Euro 2021: Elveţia după 54 de ani în sferturile de finală ale unei mari competiţii!

0
543

Campioana lumii en-titre, Franţa, a părăsit aseară competiţia pe Arena Naţională, din Capitală, în faţa a 22.642 spectatori, fiind învinsă de Elveţia. Au părăsit competiţia şi reprezentativele Portugaliei –deţinătoarea titlului- dar şi Croaţia, vicecampioană mondială. Partida de aseară, însă prin suspansul ei, va rămâne una memorabilă. Descrisă cu lux de amănunte în toată presa europeană. „Nati” a deschis scorul (min. 15) prin Haris Seferovic, atacantul Benficăi Lisabona, la centrarea lui Steven Zuber profitând de indecizia lui Clement Lenglet, jucătorul Barcelonei, de puţină vreme cu cetăţenie franceză. Din 2016, potrivit „OptaJean”, Franţa nu primise gol în primele 15 minute la un turneu major. Atunci, în optimile de finală ale Euro (succes cu 2-1), Irlanda a deschis scorul. Febrili în defensivă (R. Varane – C. Lenglet – P. Kimpembe) cu Pavard şi Rabiot pe flancuri, puţin periculoşi în atac, francezii erau eliminaţi la pauză. Imediat însă la reluare, Clement Lenglet a fost înlocuit cu atacantul Kingsley Coman, dar nici un reviriment. Mai mult, în urma unui atac neglijent al lui Benjamin Pavard asupra lui Steven Zuber (min. 54) arbitrul a dictat penalty pe care Ricardo Rodriguez îl va rata sau Hugo Lloris în va para. Primul după… 16 octombrie 2012, într-o partidă cu Spania. Dar… surpriză: prin Karim Benzema (min. 57, 59) „albaştrii” vor întoarce scorul (2-1) şi mai mult, Paul Pogba (min. 75) cu o torpilă de la 20 de metri îl va învinge pe Yann Sommer, fără replică: 3-1. Francezii se vedeau deja în sferturile de finală. Paul Pogba care nu mai înscrisese din finala CM din Rusia contra Croaţiei, dansa de bucurie. Elveţienii nu s-au resemnat: Haris Seferovic, de lângă Rafael Varane va înscrie din nou la centrarea lui Kevin Mbabu (3-2), rămânând în joc. Li se va refuza (min. 85) un gol al lui Mario Gavranovic pentru offside, dar 5 minute mai târziu acelaşi jucător profitând de o greşală a lui Paul Pogba va înscrie de lângă Presnel Kimpembe egalând scorul pe tabela de marcaj: 3-3. În ultimul minut de prelungiri Kingsley Coman va trimite balonul în bara porţii lui Sommer. Cum în prelungiri nu s-a mai întâmplat nimic, la loviturile de departajare Kylian Mbappe va rata lovitura şi Elveţia se va califica mai departe. Scor final 3-3, 4-5 d.l.p. Mare surpriză, dar elveţienii au meritat calificarea. Un detaliu: Marcus Thuram introdus în teren, a marcat la loviturile de departajare, în faţa coechipierului său, Yann Sommer, ambii evoluând la Borussia Monchengladbach. Lui Didier Deschamps i se reproşează deja sistemul 3-5-2 cu Varane, Lenglet şi Kimpembe în axul central al defensivei, dar supărarea se revarsă şi asupra lui Kylian Mbappe fără nici un gol la acest turneu final. Fotbalul are istorii unice, scenarii imprevizibile, rezultate surprinzătoare.