CM 2018: Belgia și-a ales un parcurs complicat

0
382

Dacă o victorie este preferabilă unei remize, ca să nu mai vorbim de o înfrângere, reprezentativa Belgiei, cu zece jucători, din lotul de 23, care evoluează în Premier League, s-a bucurat, la sfârșitul partidei, câștigate cu reprezentativa Angliei (1-0 la Kaliningrad). Câștigând grupa G, „dracii roșii” vor întâlni în optimile de finală, la Rostov pe Don, Japonia, calificată miraculos, grație numărului mai mic de cartonașe galbene față de Senegal. Calculele teoretice arată că există și victorii periculoase. Fiindcă Belgia riscă să întâlnească, în sferturile de finală, potrivit tabloului, Brazilia, una din favoritele competiției, dacă reprezentativa Auriverde trece de Mexic. Mai departe, în semifinale, ar putea da peste Portugalia, Uruguay, Franța sau Argentina. Nu e mai puțin adevărat că, în partida de aseară, Belgia nu a folosit decât doi titulari din partida precedentă, cu Tunisia (Thibaut Courtois și Dedryck Boyota). Anglia, în schimb, paradoxal, de pe locul doi în grupa G, va întâlni Columbia în optimile de finală și, în caz de victorie, se va întâlni cu Suedia sau Elveția, în sferturi. Două adversare mai puțin periculoase decât Brazilia, cu care elvețienii au remizat totuși (1-1), în cadrul grupei. Este greu de spus dacă victoria a fost, în partida Anglia-Belgia, o prioritate pentru vreuna dintre echipe. Pe de altă parte, o victorie – la un campionat mondial – are și menirea de a menține un tonus cât mai ridicat jucătorilor. Golul belgienilor a fost marcat (min. 51) de Adnan Januzaj (23 de ani) de la Real Sociedad, după ce a trecut pe la Manchester United. Potrivit statisticilor, Anglia nu mai pierduse în fața „dracilor roșii” din 1938 (2-3), în 22 de partide. Alături de Croația și Uruguay, Belgia este cea de-a treia echipă care realizează maximum de puncte.