Liga Campionilor: PSG – iluzii spulberate

0
558

Singura echipă neînvinsă în actuala ediţie a Ligii Campionilor, Manchester City, lideră autoritară în Premier League, îşi continuă drumul spre finală, după victoria de aseară (2-1) pe „Parc des Princes”. Aflată pentru a doua oară consecutiv în semifinală, PSG după dubla cu Bayern Munchen (3-2, 0-1) din sferturi, şi-a arătat limitele, deşi a aliniat, în atac redutabilul trio Neymar-Mbappe-Di Maria, susţinuţi de Verratti. Prestaţia acesteia a fost sub ceea ce a arătat atacul „cetăţenilor” alcătuit din De Bruyne, Mahrez, Foden şi Bernardo Silva, toţi fabuloşi prin tehnicitate, determinare şi rigoare tactică. Parizienii au deschis scorul prin Marquinhos (min. 15) dar după pauză De Bruyne (min. 64) şi Riyad Mahrez (min. 71) au inversat rezultatul şi cu concursul portarului costarican Keylor Navas, într-o seară slabă. La golul doi, relizat dintr-o lovitură liberă de la circa 20 metri, balonul expediat de algerianul Mahrez s-a strecurat prin zidul „spart” între Peredes şi Kimpembe. Atât la posesie cât şi la numărul de pase reuşite, Manchester City a fost superioară. Din min. 77 senegalezul Idrisse Gueye,  a părăsit terenul eliminat, în urma unui atac imprudent asupra lui Gundogan. Tactic, Josep Guardiola a câştigat meciul său cu Mauricio Pochetino. Parisul pierde al doilea meci consecutiv pe teren propriu, în actuala ediţie a Ligii Campionilor şi lasă un gust amar suporterilor care sperau într-o victorie. Finala de la Istanbul se arată tot mai îndepărtată, deşi Mauricio Pochetino poate visa la repetarea performanţei uluitoare obţinută cu Tottenham, în urmă cu două ediţii, la Amsterdam, când după o înfrângere (0-2) a câştigat cu 3-1 în deplasare. Marea decepţie a serii, Kylian Mbappe, obosit, neinspirat, ineficace. Presa franceză de astăzi îl elogiază pe Pep Guardiola, care a reuşit la pauză să îşi catalizeze propria echipă, dezlănţuită de-a dreptul în partea a doua a jocului.