Jurgen Klopp, lovitură sacră pe Allianz-Arena

0
283

Pentru al nouălea şi ultimul său meci, pe Allianz Arena, ca antrenor al Borussiei Dortmund, Jurgen Klopp a reuşit o sacră lovitură. Echipa sa a reuşit eliminarea titratei Bayern Munchen, deja câştigătoare a Bundersligii, în semifinalele Cupei Germaniei (1-1, 2-0 d.l.p.) după 120 minute de joc şi executarea loviturilor de departajare. A fost o partidă nebună, bogată în ocazii, şi după ce Lewandowski (min. 29) a deschis scorul, Aubameyang (min. 75) a adus egalarea. În campionat, Bayern se impusese în ambele întâlniri (2-1 şi 1-0). Surprinzător, la loviturile de departajare, bavarezii au ratat prin Lahm, Xabi Alonso, Mario Gotze şi Manuel Neuer. Portarul australian Langerak, după ce se opusese cu succes la şuturile lui Lahm (min. 15), Muller (min. 49), Weisser (min. 88) sau Schweinsteiger (min. 115), şi fusese salvat de transversală la un şut al lui Lewandowski (min. 55), a parat lovitura de pedeapsă executată de Mario Gotze. Bayern l-a pierdut, se pare, pe Robben, intrat după pauză, după o perioadă de convalescenţă, acuzând dureri musculare. Robert Lewandowski a fost transportat la o clinică din Munchen, imediat după meci, din cauza unei comoţii cerebrale, în urma unui contact dur cu portarul Mitchell Langerak, cum a declarat antrenorul Pep Guardiola la Canalul Sky Allemagne. Din acest motiv nu s-a aflat în grupul de jucători desemnaţi pentru executarea loviturilor de pedeapsă. Legendarul Jurgen Klopp, antrenorul Borussiei Dortmund, artizanul marilor succese ale echipei, care şi-a anunţat plecarea, o face cu fruntea sus, lăsând mari regrete în rândul suporterilor. În urmă nu cu mulţi ani fusese curtat de Bayern Munchen şi nu este exclusă nici acum ofertarea lui, după cum a declarat Franz Beckenbauer, preşedintele de onoare al clubului bavarez. Borussia Dortmund va disputa finala Cupei Germaniei cu câştigătoarea partidei de astă-seară dintre Arminia Bielefeld si Wolfsburg.